خانه / تازه‌ها / TRX، ورزش معلق!

TRX، ورزش معلق!

دوره تمرینات معلق به روشی اشاره دارد که تمرینات مقاومتی را با یک طناب درهم‌تنیده و آویزان از سقف انجام داده و به ورزشکار اجازه می‌دهد تا برعلیه جاذبه و وزن خود کار کند! این کار به‌طور همزمان باعث افزایش قدرت، تعادل، انعطاف و استحکام هسته بدن می‌شود. در این ورزش انجام حرکات اسکات، لانژ، پرس سینه و غیره به‌وسیله طناب‌ها و در حالت معلق انجام می‌شود.

 

تاریخچه:

در سال ۱۹۹۷ وقتی‌که هتریک در جنوب آسیا مستقر بود، در جستجوی روشی جدید برای تمرینات شنا بود. درنهایت با استفاده از کمربند جودو و چتر نجات اولین ورژن ورزش TRX را خلق کرد.

در سال ۲۰۰۱ افسر هتریک، پس از ۱۴ سال نیروی دریایی را ترک کرد و به دانشگاه استنفورد رفت تا مدرک MBA خود را بگیرد. او به‌صورت منظم به باشگاه‌های ورزشی می‌رفت تا سیستم خود را به‌صورت یک نمونه به مربیان و ورزشکاران معرفی نماید.

او در سال ۲۰۰۴ «تناسب‌اندام در همه‌جا» را در سان‌فرانسیسکو و با ۳۵۰۰۰۰ دلاری که از سرمایه‌گذاران خصوصی به دست آورده بود پایه‌گذاری کرد. او این سرمایه را از ارتباطاتی که در استنفورد و ارتش به دست آورده بود کسب کرد و شروع به فروشوسایل تمرین این ورزش که امروزه به نام TRX شناخته می‌شود کرد.
از سال ۲۰۰۵ اولین دوره آموزشی این ورزش برای مربیان راه‌اندازی و برگزار شد.

با آماده شدن وسایل و امکانات لازم برای این ورزش و وجود مربیان دوره‌دیده، شرایط برای تمرین ورزشکاران مهیا گردید.

 

 

برخی از فواید TRX

  1. مناسب برای تمام سطوح: لازم نیست حتماً ورزشکار حرفه‌ای یا داوطلب شرکت در مسابقات المپیک باشید. این ورزش می‌تواند برای هرکسی متناسب با خودش طراحی شده و انجام شود.
  2. تطبیق‌پذیری: فقط دو طناب قابل تنظیم، تمرین کاملی را برای تک‌تک عضلات بدن شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید این طناب‌ها را به‌راحتی جابه‌جا کرده و در هرجایی نصب کنید.
  3. بهبود قلب و مقاومت: TRX نه‌تنها باعث استقامت ماهیچه‌های شما می‌شود بلکه پایداری قلبتان را نیز بهبود می‌بخشد. با تغییر دادن سرعت تمرینات می‌توانید به شش‌ها و قلبتان تمرین دهید.
  4. کمک به دستیابی به هر هدفی: به خاطر تطبیق‌پذیری ورزش معلق TRX، هر هدفی قابل‌دستیابی هست. ممکن است در آرزوی ماهیچه‌های ورزیده باشید یا کم کردن وزن یا شرکت در ماراتون. هر هدفی که داشته باشید TRX شما را به آن می‌رساند.
  5. درگیر کردن کل بدن: ناپایداری که معلق بودن TRX در خلال تمرینات باعث می‌شود، به این معنی ست که هسته بدنتان به‌صورت دائمی در حال فعال شدن است. بعلاوه حرکات تابعی به معنی این است که بسیاری از ماهیچه‌ها به‌صورت همزمان در حال کار می‌باشند.

 

با جستجو درباره TRX در اینترنت تمرینات زیادی پیدا می‌کنید که با شکل و عکس نحوه انجام آن‌ها نشان داده‌شده است؛ اما توصیه من به‌عنوان کسی که مدتی این ورزش را انجام داده این است که تمرینات در مراحل ابتدایی حتماً زیر نظر مربی انجام شود. زیرا مانند هر ورزش دیگری اشتباه انجام دادن یک حرکت می‌تواند باعث آسیب به عضلات و مفاصل گردد و در صورت تکرار این اشتباه (از سر ِ ناآگاهی) این صدمات خیلی راحت می‌تواند دائمی شود.

تمرینات TRX razbaran.com

 

 

درباره زینب خاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =