خانه / تازه‌ها / چگونه نیروی خود را در ورزش تنیس به بالاترین حد خود برسانیم؟

چگونه نیروی خود را در ورزش تنیس به بالاترین حد خود برسانیم؟

در ورزش تنیس یک ضربه آغازین قدرتمند می‌تواند نتیجه بسیار خوبی را برای شما در مقابل حریفتان در برداشته باشد.  ضربه شدید (غیر هوازی)، حریف شمارا در حالت تدافعی قرار می‌دهد.  قدرت در هر فعالیت ورزشی و بخصوص ورزش‌هایی که در زمین انجام می‌شود، مثل تنیس بسیار مهم است.

در ورزش تنیس سه منبع قدرت وجود دارد: راکت، مکانیسم ضربه، سیستم عضلانی. برای دستیابی به بالاترین حد قدرت باید بر روی این سه عامل تمرکز کنید.

 

راکت

راکت نیروهایی را که شما در طول ضربات مکانیکی و سیستم عضلانی مشخص تولید کرده‌اید، آزاد می‌کند اما راکت هم یک منبع نیرو هست.  یکی از پیشرفت های اخیر در فنّاوری راکت افزایش طول آن است.  این امر باعث می‌شود مقدار نیرویی که شما به سر راکت وارد می‌کنید افزایش یابد.  قوس زیاد سر راکت در مسافت بیشتری حرکت می‌کند و این به مفهوم نیروی گشتاور بیشتر است.

زه یک راکت می‌تواند در نیروی آن مؤثر باشد.  در زه راکت دو نکته باید در نظر گرفته شود، سفتی زه و اندازه آن‌.  سفتی کمتر، قدرت بیشتر را ایجاد می کند.  فشار کمتر زه به توپ اجازه می‌دهد که تماس بیشتری با راکت داشته باشد و ما طبق قوانین مکانیک می‌دانیم که هر چه زمان نیرویی را که به یک جسم وارد می‌کنیم طولانی‌تر شود، جسم از نیروی بیشتری بهره‌مند می‌شود.  به همین ترتیب زه‌های شل‌تر به راکت اجازه می‌دهند که در تماس طولانی‌تر با توپ باشند و به این ترتیب می‌توانید نیروی بیشتری را به توپ وارد کنید.  بنابراین اگر شما توان بیشتری می‌خواهید، نیاز به کاهش فشار زه‌های راکت دارید.

 

مکانیسم ضربه

مکانیسم ضربه شامل شکل چرخش (حرکت قوسی) سرویس، فورهند و بک هند می‌باشند.  واضح است که با دقت بالاتر، حداکثر سرعت راکت و حداکثر جهش توپ، افزایش می‌یابد .

حرکت قوسی  چرخش  سه مرحله دارد:  مقدماتی (  بک سوئینگ)،  حرکت قوسی- سرعتی  فوروارد (سوئینگ) و مرحله کاهش سرعت (براکینگ).

مرحله مقدماتی باعث کشش ماهیچه‌های سرعتی در بالاترین حد می‌شوند. یک اصل فیزیولوژی ماهیچه این است که بیشترین نیرو ، در حداکثر طول بافت ماهیچه‌ای به وجود می‌آید. این امر در چرخش به عقب بسیار مهم است.  ماهیچه‌ها بیشترین کشش رادارند و راکت بیشترین فاصله را طی کرده است و این حداکثر توان را به شما می‌دهد.

در مرحله سرعتی، ماکزیمم سرعت سر راکت تولید می‌شود. ماهیچه‌های درگیر شامل:  عضلات دو سر، عضلات بازویی، عضلات خم کننده آرنج، عضلات شکمی، عضلات بازکننده زانو.  به این دلیل یک برنامه کششی عضلات برای ماهیچه‌ها در درجه اول قرار دارند (شامل حرکات کششی قبل از مسابقه و تمرین).

در مرحله کاهش سرعت، حرکت آرام و متوقف می‌شود و مفصل را از آسیب دورنگه می‌دارد.  ماهیچه‌های سرعتی در این مرحله بکار می‌آیند.  طول این جفت ماهیچه باید تقریباً یکسان باشد (برای مثال قدرت زردپی پشت زانو باید حداقل ۳/۲ ماهیچه بازکننده زانو باشد).

بهترین پیش‌بینی برای آسیب عضلانی، عدم توازن درکشش این جفت ماهیچه است.  آسیب‌های زردپی پشت زانو اغلب زمانی رخ می‌دهند که به‌طور نامتوازن ضعیف‌تر از عضلات جلوی زانو باشد.  جنبه دیگر مکانیسم ضربه مربوط به وضعیت پاها ست.  وضعیت پا در میزان چرخش باسن مؤثر است و درنتیجه در افزایش توان دارای اهمیت هست.  علاوه بر موقعیت پا، پایداری آن نیز مهم است شما  نمی‌توانید ماکزیمم نیرو را روی یک سطح لغزنده یا کفش‌های لغزنده داشته باشید.  از اندازه کفش خود و وضعیت سطح آن اطمینان حاصل کنید.

حرکت سر راکت باید تا جایی که ممکن است وسیع باشد. وقتی شما به توپ ضربه می‌زنید، حرکت راکت شما باید بازتاب دهنده این امر باشد.  در ابتدای مرحله مقدماتی توان شما شروع به افزایش می‌کند.  بسیاری از بازیکنان چرخش و حرکت قوسی خود را در پایان مرحله (بک سوئینگ ) فقط برای دقت بیشتر متوقف می‌کنند اما این مسئله قدرت را کاهش می‌دهد.

 

سیستم عضلانی

مهم‌ترین عامل در قدرت، نیروی ماهیچه‌ای است و برنامه‌های مختلف تربیتی مثل فعالیت‌های ورزشی برای افزایش آن صورت می‌گیرد.

مطالعه این برنامه‌ها نشان می‌دهد که تنها عامل مهم پرورش نیروی عضلانی با وزنه است.  شما باید بدانید نیرو چیست و چگونه باید آن را پرورش داد.

نیرو به مفهوم حداکثر نیروی تولیدشده در یک انقباض است.  ازنظر بیوشیمی نیرو از فسفاتِ شدن بالای انرژی می‌آید، در ماهیچه نیرو از انقباض سریع بافت‌های ماهیچه می‌آید، بافت‌های ماهیچه که بسیار سریع و قوی هستند با پرورش نیرومند می‌شوند، البته شما نمی‌توانید ماهیچه‌های بزرگی داشته باشید.

پرورش نیرو نیاز به استفاده از حداکثر نیرو با حداقل تکرار دارد.  برای مثال یک گروه وزنه‌برداری المپیک، از حداکثر انقباض در هر تمرین برای بالا بردن نیرو استفاده می‌کند.  آن‌ها این تمرین را چند بار در طول روز تکرار می کنند اما هر بار با حداکثر میزان مقاومت. این نوع تمرین، زمان بسیار کمی می‌خواهد و ۳-۲ بار در هفته انجام می‌شود.

وقتی شما راکت را می‌چرخانید نیروی زیادی را به وجود می‌آورید و با آن نیرو به توپ ضربه می‌زنید. بنابراین باید حرکت را آهسته کنید تا آسیبی به مفاصل نرسد (مرحله براکینگ). بیشترین صدمات در این مرحله به وجود می‌آید.  فعالیت ورزشی تأثیر زیادی بر روی ماهیچه‌های سرعتی دارد.  همواره باید ماهیچه‌های مربوط به یک مفصل هم‌زمان پرورش داده شوند که عبارتند از این ماهیچه ها: عضلات دو سر – سه سر، عضلات شانه وزیر بغل، عضلات سینه‌ای – عضلات لوزی شکل، عضلات شکمی و پشت، عضلات چهارگوش – زردپی پشت زانو.

در حال حاضر شما اکثر اسرار تنیس قدرتی رادارید.  مکانیسم ضربه بعلاوه راکت جدید و ماهیچه شکل‌گرفته مساوی است باقدرت !!!

وقتی می‌خواهید در مورد قدرت خود در بازی تصمیم بگیرید همه موارد فوق را در نظر بگیرید.

درباره زینب خاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =