خانه / تازه‌ها / بازی تنیس

بازی تنیس

ورزش تنیس یک نوع ورزش راکتی ست که به صورت یک نفره یا تیمی (دوبل) انجام می شود. هدف این است که توپ به شکلی به زمین حریف فرستاده شود که بازیکن حریف قادر به جواب دادن و برگرداندن توپ نباشد. بازیکنی که نتواند توپ را برگرداند، امتیاز را از دست می دهد و حریفش امتیاز می گیرد.

در جهان چهار تورنمنت بزرگ (گرند اسلم) برگزار می شود: اوپن استرالیا در زمین سخت، اوپن فرانسه در زمین قرمز رسی، ویمبلدون بر روی زمین چمن و اوپن امریکا در زمین سخت. این بازی در المپیک هم برای تمامی مقاطع و سن ها برگزار می شود.

اولین بازی های تنیس با پرتاب توپ با دست انجام می شد. لوئیس ایکس فرانسوی بازیکن مشتاقی بود که در قرن سیزدهم برای اولین بار بازی را به داخل سالن منتقل کرد. لوئیس ایکس اولین بازیکن تنیس هم هست که به اسم شناخته شده. بالاخره در قرن شانزده، راکت وارد بازی تنیس شد و به اسم تنیس نامیده شد. این ورزش در انگلیس و فرانسه رایج بود.

بازی های مدرن تنیس در ابتدا در بیرمنگهام لندن و در اواخر قرن نوزده ایجاد شده. بازی در چمن انجام می شد که البته خیلی شبیه به بازی های چمنی دیگر مثل بولینگ بود و کمی طول کشید تا به تنیسِ واقعی به معنای امروزی تبدیل شود. تنیس به صورت تفریحی توسط میلیون ها نفر در جهان بازی می شود و تماشاگران زیادی دارد. در کل هر کسی که بتواند راکت به دست بگیرد می تواند تنیس بازی کند.

تنیس در سال های ۱۳۱۷ و ۱۸ خورشیدی وارد ایران شد. به دلیل حضور انگلیسی ها در آبادان، این ورزش در آن شهر رایج بود.

تنیس razbaran.com

لوازم مورد نیاز در تنیس

برای انجام بازی تنیس لوازم و تجهیزات اولیه ای لازم است:

راکت- اجزای یک راکت تنیس شامل دسته ای می شود که گریپ نام دارد و به گردنی وصل شده که به یک فریم بیضی شکل که با زه بصورت ماتریسی پوشانده شده اتصال دارد. فریم راکت تنیس نباید بیشتر از ۷۴ سانتیمتر طول و ۳۲ سانتیمتر عرض داشته باشد. ویلسون، هد و بابولت معروفترین شرکت هایی هستند که راکت تنیس تولید می کنند.

توپ تنیس- توپ های تنیس امروزی از لاستیک جوش خورده توخالی درست شده که پوشش نمدی دارد. توپ هایی که قبلا سفیدرنگ بودند در اواخر قرن بیستم به رنگ زرد درآمدند تا بهتر دیده شوند. فدراسیون بین المللی تنیس (ITF) قطر توپ های تنیس را ۶۵٫۴۱ تا ۶۸٫۵۸ و وزن آن ها را بین ۵۶ تا ۵۹٫۴ گرم تعیین کرده است.

شیوه بازی

زمین- تنیس در زمین مستطیل شکل با ابعاد ۲۳٫۷۷ در ۸٫۲ متر در بازی های یک نفره و ۱۱ متر (عرض زمین) در بازی های دو نفره بازی می شود. یک تور در وسط زمین و در امتداد عرضی آن و موازی با baseline (خط انتهای زمین تنیس) کشیده شده است. ارتفاع تور ۱٫۰۷ متر در پست های کناری و ۰٫۹۱ متر در مرکز زمین می باشد.

خطوط- خط هایی که در عرض زمین  و بصورت افقی رسم شده اند، Baseline (خط اصلی-انتهایی ترین خط زمین) و خط سرویس (در وسط زمین) نامیده می شوند. علامت کوتاه وسط baseline علامت مرکز آن است. کاربرد خط های طولی زمین در نشان دادن مرزهای زمین در بازی های یک نفره و دو نفره است.

زمین تنیس razbaran.com

آمار و رکوردهای تنیس را می توانید در این لینک ببینید.

درباره زینب خاتون

پس از بررسی دوباره تلاش کنید.

عاشقی به سبک متفاوت

عاشقم. دوستش دارم. در کتاب‌ها و شعرها زیاد از عاشقی می‌گویند. در ادبیان و روانشناسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − سه =