خانه / تازه‌ها / آمادگی جسمانی در تنیس- شانه‌ها را بر مبنای مکانیسم آن حرکت دهید!

آمادگی جسمانی در تنیس- شانه‌ها را بر مبنای مکانیسم آن حرکت دهید!

اطلاعات، قدرت است. بهترین ورزشکار؛ ورزشکاری مطلع است که تمریناتش را نیز به‌خوبی انجام داده باشد. هدف این مقاله ارائه اطلاعات‌پایه ایست.

آیا می‌دانستید که مچ یکی از مفصل‌هایی است که کمترین انعطاف را در بدن دارد؟

آیا می‌دانستید که افزایش زیاد حجم ماهیچه‌ها تأثیر منفی بر دامنه حرکات شما دارد؟

آیا می‌دانستید که دو دقیقه تمرین کششی در هفته برای انعطاف کافی نیست؟

اطلاعات شما چقدر است؟

تا ۴۹ درصد آسیب های تنیس مربوط به نیمه بالایی بدن شامل شانه، بازو، ساعد، مچ و دست هاست

 

ساختار یک مفصل، دامنه حرکت آن را تعیین می‌کند. دلیل اینکه مفصل مچ یکی از کم انعطاف‌پذیرترین مفصل‌های بدن است، به خاطر مفصل بیضی‌شکل آن است یعنی شکل سر این اتصال بیضی است. ولی مفاصل شانه و کمر که بیشترین انعطاف رادارند کره‌ای شکل هستند. اما این اطلاعات چه کمک به شما می‌کند؟

در انجام حرکات ورزشی بالاسری- مانند ضربه‌ای که در تنیس لازم است، مفاصل شانه در حرکات تکراری بکار گرفته می‌شود. به دلیل همین تکرار حرکت؛ بافت‌های نرم اطراف مفصل تحت‌فشار قابل‌توجه ای قرارمی گیرند. این بافت‌ها در بخش جلویی مفصل می‌توانند نرم شوند درحالی‌که بافت‌های نرم در قسمت عقبی شل شده و انعطاف آن‌ها کاهش می‌یابد. این امر برای شما مشکل آشنایی است؟

معمولاً بازیکن‌ها تنیس چرخش مفصل شانه‌شان در بخش بیرونی بیشتر و در بخش داخلی‌شان کمتر است. این عدم تعادل ممکن است در ضربات بالاسری (اسمش)، باعث حرکات باز و به بیرون بدن شود. و احتمال دارد به آسیب و درد شانه منجر شود که خود باعث کاهش دامنهٔ حرکات گردد. احتمالاً شما خواهان پیدا کردن بهترین راه‌حل پیشگیری و حفظ انعطاف در بافت نرم مفصل شانه‌تان هستید. راه‌حل شما در حرکات کششی صحیح است. (حرکات کششی صحیح است حرکات کششی قبل ازمسابقه و تمرین.)

قدم اول آمادگی این است که راه چرایی ماجرا را بدانید. چرا شانه‌تان درد می‌کند. چند جمله قبل ما یک آسیب معمول را که به‌راحتی قابل‌پیشگیری است توضیح داد. به جزئیات بیومکانیکی حرکات شانه توجه کنید و طبق آن برنامه‌ریزی کنید.

چنانچه برنامه‌ریزی نکنید یعنی برای شکست برنامه‌ریزی کرده‌اید. حرکات کششی برای گرم شدن باید مختص فعالیت و ورزش خاص شما باشند. مثلاً می‌دانیم که در تنیس درد شانه ناشی از سفت شدن بخش عقبی شانه، شایع است. بنابراین حرکات کششی که روی این بخش شانه تمرکز کند موردتوجه خواهد بود تا نسبت به سایر نقاط بدن. اما گام آخر از همه مشکل‌تر است:

تمرین کنید: شما مشکل را می‌دانید و می‌دانید چرا دچارش می‌شوید. شما یک برنامه با جزئیات برای مقابله با مشکل‌دارید. بااین‌حال تا وقتی تمرین‌ها را انجام نداده‌اید این عملیات مفت نمی‌ارزد.

به خاطر بسپارید. همیشه راست‌قامت بایستید و به جلو، عقب یا پهلوها کج نشوید. یا حرکات کششی بچرخید، و کشش را ۱۰ تا ۱۲ ثانیه نگه دارد. همیشه قبل از حرکات کششی خود را گرم‌کنید و همواره از روش و فن صحیح استفاده کنید. کشش را تا حدی به جلو ببرید که حس درد نداشته باشید. چنانچه احساس درد کردید فوراً حرکات کششی را قطع کنید. همواره قبل و بعد از ورزش حرکات کششی انجام دهید.

 

 

درباره زینب خاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 8 =