خانه / تازه‌ها / کارکرد دستگاه‌های تولید انرژی بدن در ورزش تنیس
a young caucasian male tennis player in a yellow shirt lunges forward with his racket to return the ball

کارکرد دستگاه‌های تولید انرژی بدن در ورزش تنیس

برای طراحی یک برنامه ویژه تمرینی، لازم است بدانیم که بدن انسان چگونه در بازی تنیس انرژی لازم را تأمین می‌کند.

تنیس یک ورزش بی‌هوازی است که از حرکت‌های بسیار سریع انفجاری تشکیل شده. شما چه تنیس را تک‌نفره بازی کنید، چه دونفره، چه در خط حمله تنیس باشید چه مدافع، و در کل با هر شدتی که این بازی را انجام می‌دهید، ضربان قلبتان به اندازه‌های مختلف بالا می‌رود و کالری‌های متفاوتی می‌سوزانید. اینکه بفهمید تنیس چطور بر بدنتان تأثیر می‌گذارد می‌تواند به شما کمک کند که برای رقابت‌ها، بهتر تمرین کنید و در تمرین‌های کالری بیشتری بسوزانید.

بازی تنیس در بدنتان آدنوزین تری فسفات ATP را مصرف می‌کند تا سیستم انرژی بدنتان را برای سوخت در حین فعالیت و تمرین، تأمین کند. رسیدن به این نقطه تنها ۳۰ ثانیه طول می‌کشد که شما را در آستانه فعالیت‌های هوازی قرار دهد. شما عمده گلیکوژن را طی این مراحل سوزانده‌اید و بارها بهبودیافته‌اید. این به شما کمک می‌کند که سیستم قلبی تنفسی خودتان را بهبود بدهید و بین مراحل بتوانید زودتر نفستان رو برگردانید. همچنین به بهبود توانایی ماهیچه‌هایتان برای از بین بردن تلفات آنالوبیک کمک می‌کند و باعث ذخیره‌سازی مجدد ATP برای مرحله بعدی می‌شود.

 

سه منبع انرژی که در بدن انسان وجود دارد عبارت‌اند از:

سیستم فسفات (فسفاژن)

سیستم اسیدلاکتیک

سیستم اکسیژن (هوازی)

دستگاه‌های انرژی فسفات و لاکتیک هر دو بی‌هوازی هستند. بدین معنا که احتیاجی به وجود اکسیژن ندارند. ازآنجاکه تنیس شامل یک سری حرکات تکرارشونده و کوتاه‌مدت و انفجاری هست. بیشترین انرژی از سیستم بی‌هوازی تأمین می‌شود. لذا پرورش این دستگاه‌های انرژی برای بازیکن حائز اهمیت است.

انرژی بی‌هوازی از مواد پرانرژی فسفات در عضلات و یا از کاربرد مواد قندی در عضلات تأمین می‌شود که نتیجه این عمل تولید اسیدلاکتیک است. انرژی اسیدلاکتیک با پرورش صحیح سیستم انرژی بی‌هوازی ورزشکار به توانایی انفجاری که برای یک  ورزشکار رده‌بالا لازم است دست می‌یابد. این مسئله به‌اندازه سرعت بازیکن در تعیین برنده و بازنده نقش اساسی دارد. بااین‌همه هنگامی‌که فعالیت‌ها و ردوبدل کردن توپ طولانی‌تر شود نیاز به تأمین انرژی از طریق اکسیژن پیش می‌آید که این روش تأمین انرژی به نام سیستم (هوازی) شناخته می‌شود.

یک‌پایه قوی تأمین انرژی از طریق هوازی موردنیاز است و بازیکنانی که به‌اندازه کافی سیستم اکسیژن را پرورش دهند می‌توانند تولید اسیدلاکتیک را به تأخیر اندازند که این مسئله به‌نوبه خود ایجاد خستگی را به تأخیر انداخته و فقط تمرکز سطح بازی و بازده کاری را برای مدت طولانی حفظ می‌کند.

 

و در نهایت:

جذب اکسیژن حداکثر و شناخت آن بر اساس ضربات قبل باید با آزمایش‌هایی به دست آید.

انرژی بدن به چهار صورت ATP ، کراتین فسفات، گلیکوژن و چربی‌ها و پروتئین وجود دارد.

ATP در عضلات برای حرکت‌های آنی، کراتین فسفات در عضلات برای تداوم حرکت، گلیکوژن در خون و کبد برای مرحله بعد استفاده می‌شود.

چربی‌ها و پروتئین در بیرون عضلات و برای مراحل استقامتی استفاده می‌شود.

درباره زینب خاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 18 =