خانه / تازه‌ها / تنیس، یک بازی واقعی

تنیس، یک بازی واقعی

اگر یک گام به عقب بردارید و به تنیس نگاهی دوباره بیندازید، متوجه می شوید که تنیس یک بازی واقعی است.

تمام هدف تنیس این است که توپ را از روی تور رد کنید و به زمین حریف بیندازید. و در این راه با چالش هایی هم روبرو می شوید.

چالشهای تنیس شامل نیازهای بازی مثل یافتن زاویه مناسب سر راکت، یافتن سرعت بهینه ضربه، قرار گرفتن در فاصله  مناسب از توپ در زمان مناسب، حفظ تعادل خوب در زمان حرکت و ضربه و … و چلنج هایی است که توسط حریف وارد می شود مثل: تلاش برای سبقت و پیش دستی گرفتن از حریف- بردن استراتژی بازی، تلاش برای پیش بینی کردن بازی و ضربات حریف، ملایم کردن درگیری های احساسی در جنگ با حریف، کنترل ضربات وقتی که از طرف حریف تحت فشار قرار گرفته اید، از نظر شدت و جهت، و خیلی چیزهای دیگر.

وقتی که تمامی این چالش ها را در نظر بگیرید، می بینید که همگی آنها خواستار مدیریت و برخورد مناسب هستند. در عین حال که همه اینها چالش های یک بازی هستند، درست مثل اینکه در یک بازی کامپیوتری باید بر همه مسائل فایق آیید تا بتوانید غول آخر را شکست دهید.

هنوز خیلی از ماها چنان غرق در تنیس هستیم که از آن بعنوان مهمترین چیز زندگی مان یاد می کنیم. من بچه های بسیاری زیادی را به همراه والدینشان می بینم که زمان، انرژی و پول زیادی را در تنیس خرج می کنند و تصویری در ذهن دارند که من به آن شک دارم.

شما تنها دارید سعی می کنید که در قوانین یک ورزش مهارت پیدا کنید.

حالا درباره اش فکر کنید- آیا زمان، انرژی و پول تان واقعا ارزش این را دارد که تنها در قوانین یک ورزش بسیار ماهر شوید؟ آیا چیزهای مهمتری در زندگی وجود ندارد؟

مثلا به مسائل زیر چه امتیازی می دهید اگر برایتان اهمیت دارند؟

 • روابطتان با همسرتان
 • تجارت مطمئن یا موقعیت شغلی خوب با درآمد خوب
 • روابطتان با مادر و پدر و فرزندانتان
 • داشتن دوستان خوب و باارزش
 • داشتن یک سبک زندگی سالم و مراقبت از بدن

آیا فکر می کنید که هر کدام از این ها می توانند با اهمیت یک بازیکن تنیس ماهر بودن برابری کند؟

من شخصا همچین فکر نمی یکنم.

اما …

اما دلیلی وجود دارد که من تنیس بازی می کنم یا مربی گری می کنم، و این است که آن را مثل یک تمرین در زمین زندگی می بینم.

من به وضوح می بینم که تنیس یک بازی است. به نظر من استاد شدن د ر زدن ضربه سرویس قوی در زندگی آنقدر اهمیت ندارد اما وقتیکه دارید سعی می کنید که به چنین ضربه سرویسی دست پیدا کنید، خیلی از ضعف های شخصیتی و نگرش تان به خودتان، تنیس، دیگران و زندگی را آشکار می کنید.

در زمان درگیر شدن در تنیس، در طی سال ها، شما مجبورید که این ضعف ها را حذف کنید. باید بعنوان یک فرد بزرگ شوید، صدها چیز درباره زندگی یاد بگیرید.

بازی تنیس یک زمین تمرین بسیار پرشتاب برای زندگی است. مثلا اگر به توپ با ترس و تردید ضربه بزنید، بازخورد فوری می گیرید و در تنیجه امتیاز از دست می دهید. ممکن است ضربه را با قاطعیت وارد کنید، باز هم بازخورد فوری می گیرید که باعث از دست رفتن امتیاز می شود.

اما زندگی معمولا اینقدر سریع چیزی را یادتان نمی دهد. ممکن است با ترس و تردید وارد یک موقعیت تجاری بشوید، و در حالیکه کار جدیدتان درآمدی برای شما ندارد، ماه ها بعد متوجه شوید. زمانی که تصمیمات زیادی گرفته اید و کارهای زیادی انجام داده اید، در حالیکه نمی دانستید شکست خوردید.

وقتیکه شما به تنیس بعنوان یک زمین تمرین پرشتاب نگاه می کنید تا بعنوان یک انسان بزرگ شوید و یاد بگیرید که چه چیزی در تنیس و به تبع آن در زندگی کاربرد دارد، آن وقت است که سرمایه گذاری زیاد از زمان، انرژی و پول، تصمیم درستی است.

برخی از مهم ترین چیزهایی که در بازی تنیس یاد می گیرید، شامل موارد زیر است:

 1. نزدیک شدن به موقعیتی با ترس و تردید، معمولا به نتیجه مثبتی منجر نمی شود.
 2. تلاش، زمان و صبر زیاد لازم است تا در چیزی استاد شوید.
 3. وقتی که در کاری خوب می شوید، اعتماد به نفس و امید این را پیدا می کنید که در چالش های دیگری در زندگی شرکت کنید که در عوض به شما جوایز بزرگتری می دهد نسبت به اینکه اهداف کوچکتری داشته باشید.
 4. تحلیل زیاد از حد آنقدر خوب نیست که دنبال کردن غرایزتان خوب است.
 5. ولی درک و فهم خوب بازی، در رقابت هایتان به شما برتری می دهد.
 6. تکرار مادر مهارت است.
 7. برخی از افکار شما اشتباه هستند، و باور داشتن به آنها به شما صدمه می زند. شما باید افکار ناخودآگاهتان را در برابر واقعیت ها بررسی کنید و در صورت نادرست بودن آنها را حذف یا عوض کنید.
 8. بیشتر احساسات و واکنشهایی که براساس آنهاست، اجرای شما را خراب می کند. یاد می گیرید که احساساتتان را به روش مناسب و در زمان مناسب رها کنید.
 9. یاد می گیرید که احساساتتان را جهت دار کنید به سمت انرژی بیشتر و دستیابی های بیشتر.
 10. و مکررا می آموزید که نزدیک شدن به هر موقعیتی با ترس و تردید در زمان طولانی کاربرد ندارد.

زیرا ترس بزرگترین دشمن دستیابی به چیزی است که تلاش می کنید به دستش آورید.

تنیس یک بازی بازخوردی دقیق است که چه اتفاقی می افتد وقتیکه با وجود ترس در ذهن ضربه ای می زنید یا یک استراتژی را اجرا می کنید . بازخورد بسیار واضح و روشن است- ترس کار نمی کند- که دیر یا زود ترستان را زیر سوال می برید و تصمیم می گیرید که شجاع باشید.

و تنیس پاسخ مناسب را می دهد.

و زمانیکه به این ارتباط آگاه شدید- چگونه ترس بر نتیجه تاثیر می گذارد- در دیگر زمینه های زندگی تان هم برجسته تر می شوید.

و برای همین است که عقیده دارم تنیس ارزش سرمایه گذاری را دارد.

درباره زینب خاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =